بخش خاکشناسی:

عناصر غذایی معدنی موجود در خاک از مهمترین عوامل مرتبط با تولید محصول می­باشند. مصرف علمی کودهای شیمیایی و آلی مهمترین راه بهبود حاصلخیزی خاک و افزایش تولید محصولات کشاورزی است که این امر مستلزم آگاهی از نیاز تغذیه ­ای گیاه و وضعیت عناصر در خاک می­باشد.عدم شناخت کافی وآگاهی نداشتن نسبت به وضعیت تغذیه ­ای گیاهان، سالانه خسارات سنگین و جبران ناپذیری را متوجه جامعه کشاورزی و محیط زیست نموده است. از این رو، شناسایی راهکارهای تشخیص حاصلخیزی خاک و وضعیت تغذیه ­ای گیاهان امری بسیار مهم می­باشد که با آزمون به موقع و صحیح خاک و گیاه محقق خواهد شد.

آزمون خاک چیست؟
آزمون خاک یک روش شیمیایی برای تخمین توان یک خاک در تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه است. در آزمون خاک بخشی از مقدار کل عنصر غذایی موجود در خاک اندازه­گیری می­شود. این آزمون در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران در سطح گسترده­ای مورد استفاده قرار می­گیرد که دارای مراحل مختلف زیر است:
-نمونه برداری خاک
-تجزیه شیمیایی خاک
-تفسیر نتایج
-توصیه­ کودی
 
چرا باید آزمایش خاک را انجام دهیم؟
آزمایش خاک قبل از کاشت از آن جنبه مهم است که می توان مشکلات احتمالی مانند کمبود عناصر غیر فعال در ناحیه ریشه را تشخیص داد و قبل از سرمایه گذاری برای کاشت آن را برطرف نمود. به طور کلی هدف از آزمایش خاک بهتر شدن رشد گیاه، اطلاع از کمبودها و برنامه ریزی درست و دقیق برای تغذیه و استفاده از کود در طول دوره ی رشدی گیاه می باشد.
 
پارامترهای مهم شیمیایی خاک کدامند؟
اسیدیته خاک (pH) یک مقیاس اندازه گیری برای میزان اسیدی بودن خاک است. خاک خوب برای تولید محصولات گیاهی اغلب اسیدی متوسط است اما برخی خاک ها در هاوایی اسیدی هستند و گیاهان زراعی در این خاک ها رشد ضعیفی دارند. آزمایش خاک مشکلات مربوط به اسیدیته را نشان می دهد از این رو می‌توان توصیه هایی برای بهبود و اصلاح خاک ارائه داد.
سطح مواد مغذی خاک، تعیین می کند که رشد گیاهان خوب خواهد بود یاخیر؟ آزمایش فسفر (P)، پتاسیم (K)، کلسیم (Ca) و منیزیم (Mg)  کمک می‌کند تا نیاز خاک برای افزودن مواد اصلاح‌گر خاک (فسفات، آهک، دولومیت) و ترکیب کود مناسب برای رشد گیاه مشخص گردد.
 
علاوه بر اطلاعات پایه (اسیدیته و سطح مواد مغذی اصلی) آزمون خاک تخصصی می‌تواند به تشخیص سایر عواملی که ممکن است رشد گیاه را محدود کنند، کمک نماید:
♦شوری خاک در نواحی ساحلی و خاک هایی که با آب شور آبیاری می شوند و یا خاک هایی که مصرف کود در آنها بالاست، ایجاد می گردد.
♦نیتروژن (N) برای بیشتر گیاهان به میزان زیادی مورد نیاز است؛ نیتروژن بخش اصلی بسیاری از برنامه ریزی های کودی است.
♦تجزیه و تحلیل کربن آلی (C)در شرایط خاص مفید است. اکثر خاک ها با افزودن ماده آلی از کربن بهره می برند.
آلومینیوم (Al) در خاک ها  اگر اسیدیته خاک کم و Al در دسترس گیاه باشد می تواند برای گیاهان ایجاد سمیت کند. دانستن اسیدیته و طبقه بندی خاک اولین گام پیش بینی مشکلات Al است. آزمون Al قابل استخراج را در صورت لزوم می‌توان انجام داد.
♦سطح ریزمغذی ها در خاک هنگامی‌که علائم گیاه مشکلی را نشان دهند انجام می‌گیرد. ریزمغذی ها معمولا شامل بور (B)، مس (Cu)، منگنز (Mn) و روی  (Zn) است.
این آزمایشات تخصصی معمولا برای گیاهان انجام نمی‌گیرد مگر اینکه رشد با مشکل مواجه گردد و یا دلایل دیگری وجود داشته باشد.
 

خدمات آزمایشگاه خاک و گیاه:

آنالیز خاک
آنالیز برگ و گیاه
آنالیز آب
آنالیز نمونه های خاک
تعیین بافت خاکاسیدیته pHهدایت الکتریکی ECدرصد اشباع و درصد رطوبت خاکدرصد گچ و آهکدرصد مواد آلی
کربنات و بیکربناتسولفات و کلرایدتعیین میزان عناصر ریز مغذیتعیین درصد کربن آلیفسفر و پتاسیم قابل جذبازت کل
آنالیز نمونه آب کشاورزی
هدایت الکتریکیاسیدیتهکربناتپتاسیمسودکلر
کلسیممنیزیمبیکربناتسولفاتسختی کلسایر پارامترهای آب کشاورزی
آنالیز گیاه
تعیین میزان عتاصر ریز مغذی
       

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.